ПРОЕКТ                                  

                                   КОЛОДИСТЕНСЬКА СІЛЬСЬКА РАДА                                                   ТАЛЬНІВСЬКОГО  РАЙОНУ  ЧЕРКАСЬКОЇ  ОБЛАСТІ                                            _____СЕСІЯ СІЛЬСЬКОЇ  РАДИ VII СКЛИКАННЯ                  

                                                  РІШЕННЯ

___________2020 року                                                             № _____

Про встановлення місцевих                                                                податків і зборів на 2021 рік 

        Відповідно до статті 10,  пункту 12.3 статті 12, статтей 265, 266, 267, 268, 268-1, 291-295  Податкового кодексу України ( далі - ПКУ)  із змінами, Закону України  «Про засади державної  регуляторної політики  у сфері  господарської діяльності» , відповідно до пункту 24 частини 1 статті 26  Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні ”, враховуючи, протокол  наради з суб’єктами  мікро та малого підприємництва села від 20.03.2020 року,  аналіз регуляторного впливу,  експертний висновок  постійної комісії з питань планування, бюджету та фінансів, сільська рада ВИРІШИЛА :

      1.Встановити з 1 січня 2021 року на території  Колодистенської    сільської ради    місцеві податки і збори    :

  -  1.1  податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки,  згідно додатку 1;

  -  1.2.транспортний податок, згідно додатку 2;

  -  1.3. туристичний збір, згідно додатку 3;

  -  1.4. збір за місця для паркування транспортних засобів, згідно додатку 4;

  -  1.5. єдиний податок, згідно додатку 5.  

     2.Секретарю сільської ради :

     2.1.  оприлюднити  це рішення  в  одному з районних друкованих ЗМІ  та на  Інтернет - сайті сільської ради  у десятиденний строк після його прийняття та підписання.

     2.2. відповідно до п.п.12.3.3. п.12.3. статті 12 ПКУ,надіслати рішення в електронному вигляді у десятиденний строк з дня його прийняття  до контролюючого органу, в якому перебувають на обліку платники відповідних місцевих податків та зборів, але не пізніше 1 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та зборів.

      3.Дане рішення набирає чинності з  01.01.2021року.

      4. Контроль за виконанням рішення покласти на постійну комісію з питань планування,  бюджету, та фінансів.

Сільський голова                                                      Олексій САРАНА   

 

                                                                                          Додаток  1                                                                                     до рішення сільської ради                                                                 від _____2020 №________

 

       1.Податок на нерухоме майно,  відмінне від земельної ділянки

1.1. згідно п. 266.1.статті 266 ПКУ платниками  податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки є:

-      фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості;

            1.2.згідноп.п.266.2.1 п.266.2 статті 266 ПКУ, об’єктами  оподаткування є об’єкт житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його частка;

об’єкти, що не є  об’єктом оподаткування, вказані в п.п. 266.2.2 п. 266.2. статті 266 ПКУ;

    1.3. згідно п.п. 266.3.1. п.266.3. статті 266 ПКУ, базою оподаткування є загальна площа об’єкта житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його часток.

База оподаткування об’єктів житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, які перебувають у власності фізичних осіб, обчислюється контролюючим органом на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, що безоплатно надаються органами державної реєстрації прав на нерухоме майно та/або на підставі оригіналів відповідних документів платника податків, зокрема документів на право власності.

 База оподаткування об’єктів житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, що перебувають у власності юридичних осіб, обчислюється такими особами самостійно виходячи із загальної площі кожного окремого об’єкта оподаткування на підставі документів, що підтверджують право власності на такий об’єкт.

      1.4. пільги із сплати податку встановлюються відповідно до п.266.4 статті 266 ПКУ:

1.4.1. згідно п.п. 266.4.1. п.266.4 статті 266 ПКУ, база оподаткування об’єкта/об’єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток, що перебувають у власності фізичної особи - платника податку, зменшується:

         а) для квартири/квартир незалежно від їх кількості - на 60 кв. метрів;

б) для житлового будинку/будинків незалежно від їх кількості - на 120 кв. метрів;

         в) для різних типів об’єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток (у разі одночасного перебування у власності платника податку квартири/квартир та житлового будинку/будинків, у тому числі їх часток), - на 180 кв. метрів.

     Таке зменшення надається один раз за кожний базовий податковий (звітний) період (рік).

   1.4.2. Відповідно до п.п. 266.4.2  п. 266.4 статті 266 ПКУ сільською радою встановлені пільги зі салати податку, вказані в таблиці 2 додатка 1 до даного рішення.

1.5. Встановлені  пільги з податку  для фізичних осіб не застосовуються до:

об’єкта/об’єктів оподаткування, якщо площа такого/таких об’єкта/об’єктів перевищує п’ятикратний розмір неоподатковуваної площі, встановленої  пунктом 1.4.;

об’єкта/об’єктів оподаткування, що використовуються їх власниками з метою одержання доходів (здаються в оренду, лізинг, позичку, використовуються у підприємницькій діяльності).

      1.6.ставки податку для об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, встановлюються за рішенням сільської ради  залежно від місця розташування  та типів таких об’єктів нерухомості у розмірі, що не перевищує 1,5 відсотка розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 квадратний метр бази оподаткуваннязгідно таблиці 1 додатка 1 до даного рішення, що  додається.

      1.7. згідно п.п. 266.6.1. п.266.6. статті 266 ПКУ, базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року.

      1.8.порядок обчислення суми податку  передбачений   п.266.7, 266.8  статті 266 ПКУ;

         1.9.порядок сплати податку визначен п. 266.9 статті 266 ПКУ;

     1.10.строки сплати податку визначені п.266.10 статті 266 ПКУ:

     Податкове зобов’язання за звітний рік з податку сплачується:

а) фізичними особами - протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення;

б) юридичними особами - авансовими внесками щокварталу до 30 числа місяця, що наступає за звітним кварталом, які відображаються в річній податковій декларації.

Сільський голова                                              Олексій САРАНА 

 

                                                                                               Таблиця 1                                                                                                  до додатку 1                                                                                     про ставки податку на                                                                         нерухоме майно, відмінне від                                                                                           земельної ділянки

                                                                                            ЗАТВЕРДЖЕНО                                                                                рішенням сільської ради                                                                                _______2020 № ___

                                              СТАВКИ                                                          податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки1

   Ставки встановлюються на 2021  рік та вводяться в дію з 01.01.2021 року.

Адміністративно-територіальні одиниці або населені пункти, або території об’єднаних територіальних громад, на які поширюється дія рішення ради:

Код області

71

Код району

240

Код згідно з КОАТУУ

7124084001

Найменування адміністративно-

територіальної одиниці або
населеного пункту, або території

об’єднаної територіальної громади

                с.Колодисте  

 

Класифікація будівель та споруд2

Ставки податку3 за 1 кв. метр
(відсотків розміру мінімальної заробітної плати)

код2

найменування2

для юридичних осіб

для фізичних осіб

1 зона4

2 зона4

3 зона4

1 зона4

2 зона4

3 зона4

11

Будівлі житлові

111

Будинки одноквартирні

1110

Будинки одноквартирні5

1110.1

Будинки одноквартирні масової забудови

0,100

 

 

0,100

 

 

1110.2

Котеджі та будинки одноквартирні підвищеної комфортності

0,250

 

 

0,250

 

 

1110.3

Будинки садибного типу

0,100

 

 

0,100

 

 

1110.4

Будинки дачні та садові

0,100

 

 

0,100

 

 

112

Будинки з двома та більше квартирами

1121

Будинки з двома квартирами5

1121.1

Будинки двоквартирні масової забудови

0,100

 

 

0,100

 

 

1121.2

Котеджі та будинки двоквартирні підвищеної комфортності

0,250

 

 

0,250

 

 

1122

Будинки з трьома та більше квартирами5

1122.1

Будинки багатоквартирні масової забудови

-

 

 

-

 

 

1122.2

Будинки багатоквартирні підвищеної комфортності, індивідуальні

-

 

 

-

 

 

1122.3

Будинки житлові готельного типу

-

 

 

-

 

 

113

Гуртожитки5

1130.1

Гуртожитки для робітників та службовців

х

 

 

х

 

 

1130.2

Гуртожитки для студентів вищих навчальних закладів5

х

 

 

х

 

 

1130.3

Гуртожитки для учнів навчальних закладів5

х

 

 

х

 

 

1130.4

Будинки-інтернати для людей похилого віку та інвалідів5

х

 

 

х

 

 

1130.5

Будинки дитини та сирітські будинки5

х

 

 

х

 

 

1130.6

Будинки для біженців, притулки для бездомних5

х

 

 

х

 

 

1130.9

Будинки для колективного проживання інші

х

 

 

х

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

12

Будівлі нежитлові

121

Готелі, ресторани та подібні будівлі

1211

Будівлі готельні

1211.1

Готелі

0,500

 

 

0,500

 

 

1211.2

Мотелі

0,500

 

 

0,500

 

 

1211.3

Кемпінги

0,500

 

 

0,500

 

 

1211.4

Пансіонати

0,500

 

 

0,500

 

 

1211.5

Ресторани та бари

0,500

 

 

0,500

 

 

1212

Інші будівлі для тимчасового проживання

1212.1

Туристичні бази та гірські притулки

х

 

 

х

 

 

1212.2

Дитячі та сімейні табори відпочинку

х

 

 

х

 

 

1212.3

Центри та будинки відпочинку

х

 

 

х

 

 

1212.9

Інші будівлі для тимчасового проживання, не класифіковані раніше

х

 

 

х

 

 

122

Будівлі офісні

1220

Будівлі офісні5

1220.1

Будівлі органів державного та місцевого управління5

х

 

 

х

 

 

1220.2

Будівлі фінансового обслуговування

0,150

 

 

0,150

 

 

1220.3

Будівлі органів правосуддя5

х

 

 

х

 

 

1220.4

Будівлі закордонних представництв5

х

 

 

х

 

 

1220.5

Адміністративно-побутові будівлі промислових підприємств

0,100

 

 

0,100

 

 

1220.9

Будівлі для конторських та адміністративних цілей інші

0,100

 

 

0,100

 

 

123

Будівлі торговельні

1230

Будівлі торговельні

1230.1

Торгові центри, універмаги, магазини

0,250

 

 

0,250

 

 

1230.2

Криті ринки, павільйони та зали для ярмарків5

0,250

 

 

0,250

 

 

1230.3

Станції технічного обслуговування автомобілів

0,250

 

 

0,250

 

 

1230.4

Їдальні, кафе, закусочні тощо

0,250

 

 

0,250

 

 

1230.5

Бази та склади підприємств торгівлі і громадського харчування

0,250

 

 

0,250

 

 

1230.6

Будівлі підприємств побутового обслуговування

0,250

 

 

0,250

 

 

1230.9

Будівлі торговельні інші

0,250

 

 

0,250

 

 

124

Будівлі транспорту та засобів зв’язку

1241

Вокзали, аеровокзали, будівлі засобів зв’язку та пов’язані з ними будівлі

1241.1

Автовокзали та інші будівлі автомобільного транспорту

х

 

 

х

 

 

1241.2

Вокзали та інші будівлі залізничного транспорту

х

 

 

х

 

 

1241.3

Будівлі міського електротранспорту

х

 

 

х

 

 

1241.4

Аеровокзали та інші будівлі повітряного транспорту

х

 

 

х

 

 

1241.5

Морські та річкові вокзали, маяки та пов’язані з ними будівлі

х

 

 

х

 

 

1241.6

Будівлі станцій підвісних та канатних доріг

х

 

 

х

 

 

1241.7

Будівлі центрів радіо- та телевізійного мовлення, телефонних станцій, телекомунікаційних центрів тощо

х

 

 

х

 

 

1241.8

Ангари для літаків, локомотивні, вагонні, трамвайні та тролейбусні депо

х

 

 

х

 

 

1241.9

Будівлі транспорту та засобів зв’язку інші

х

 

 

х

 

 

1242

Гаражі

1242.1

Гаражі наземні

1,000

 

 

1,000

 

 

1242.2

Гаражі підземні

1,000

 

 

1,000

 

 

1242.3

Стоянки автомобільні криті

1,000

 

 

1,000

 

 

1242.4

Навіси для велосипедів

х

 

 

х

 

 

125

Будівлі промислові та склади

1251

Будівлі промислові5

1251.1

Будівлі підприємств машинобудування та металообробної промисловості5

х

 

 

х

 

 

1251.2

Будівлі підприємств чорної металургії5

х

 

 

х

 

 

1251.3

Будівлі підприємств хімічної та нафтохімічної промисловості5

х

 

 

х

 

 

1251.4

Будівлі підприємств легкої промисловості5

х

 

 

х

 

 

1251.5

Будівлі підприємств харчової промисловості5

х

 

 

х

 

 

1251.6

Будівлі підприємств медичної та мікробіологічної промисловості5

х

 

 

х

 

 

1251.7

Будівлі підприємств лісової, деревообробної та целюлозно-паперової промисловості5

х

 

 

х

 

 

1251.8

Будівлі підприємств будівельної індустрії, будівельних матеріалів та виробів, скляної та фарфоро-фаянсової промисловості5

х

 

 

х

 

 

1251.9

Будівлі інших промислових виробництв, включаючи поліграфічне5

х

 

 

х

 

 

1252

Резервуари, силоси та склади

1252.1

Резервуари для нафти, нафтопродуктів та газу

0,500

 

 

0,500

 

 

1252.2

Резервуари та ємності інші

0,100

 

 

0,100

 

 

1252.3

Силоси для зерна

0,100

 

 

0,100

 

 

1252.4

Силоси для цементу та інших сипучих матеріалів

0,100

 

 

0,100

 

 

1252.5

Склади спеціальні товарні

0,100

 

 

0,100

 

 

1252.6

Холодильники

0,100

 

 

0,100

 

 

1252.7

Складські майданчики

0,100

 

 

0,100

 

 

1252.8

Склади універсальні

0,100

 

 

0,100

 

 

1252.9

Склади та сховища інші5

0,100

 

 

0,100

 

 

126

Будівлі для публічних виступів, закладів освітнього, медичного та оздоровчого призначення

1261

Будівлі для публічних виступів

1261.1

Театри, кінотеатри та концертні зали

х

 

 

х

 

 

1261.2

Зали засідань та багатоцільові зали для публічних виступів

х

 

 

х

 

 

1261.3

Цирки

х

 

 

х

 

 

1261.4

Казино, ігорні будинки

1,000

 

 

1,000

 

 

1261.5

Музичні та танцювальні зали, дискотеки

х

 

 

х

 

 

1261.9

Будівлі для публічних виступів інші

1,000

 

 

1,000

 

 

1262

Музеї та бібліотеки

1262.1

Музеї та художні галереї5

х

 

 

х

 

 

1262.2

Бібліотеки, книгосховища5

х

 

 

х

 

 

1262.3

Технічні центри

х

 

 

х

 

 

1262.4

Планетарії5

х

 

 

х

 

 

1262.5

Будівлі архівів5

х

 

 

х

 

 

1262.6

Будівлі зоологічних та ботанічних садів5

х

 

 

х

 

 

1263

Будівлі навчальних та дослідних закладів

1263.1

Будівлі науково-дослідних та проектно-вишукувальних установ

х

 

 

х

 

 

1263.2

Будівлі вищих навчальних закладів

х

 

 

х

 

 

1263.3

Будівлі шкіл та інших середніх навчальних закладів5

х

 

 

х

 

 

1263.4

Будівлі професійно-технічних навчальних закладів5

х

 

 

х

 

 

1263.5

Будівлі дошкільних та позашкільних навчальних закладів5

х

 

 

х

 

 

1263.6

Будівлі спеціальних навчальних закладів для дітей з особливими потребами5

х

 

 

х

 

 

1263.7

Будівлі закладів з фахової перепідготовки

х

 

 

х

 

 

1263.8

Будівлі метеорологічних станцій, обсерваторій5

х

 

 

х

 

 

1263.9

Будівлі освітніх та науково-дослідних закладів інші5

х

 

 

х

 

 

1264

Будівлі лікарень та оздоровчих закладів

1264.1

Лікарні багатопрофільні територіального обслуговування, навчальних закладів5

х

 

 

х

 

 

1264.2

Лікарні профільні, диспансери5

х

 

 

х

 

 

1264.3

Материнські та дитячі реабілітаційні центри, пологові будинки5

х

 

 

х

 

 

1264.4

Поліклініки, пункти медичного обслуговування та консультації5

х

 

 

х

 

 

1264.5

Шпиталі виправних закладів, в’язниць та Збройних Сил5

х

 

 

х

 

 

1264.6

Санаторії, профілакторії та центри функціональної реабілітації5

х

 

 

х

 

 

1264.9

Заклади лікувально-профілактичні та оздоровчі інші5

х

 

 

х

 

 

1265

Зали спортивні5

1265.1

Зали гімнастичні, баскетбольні, волейбольні, тенісні тощо

х

 

 

х

 

 

1265.2

Басейни криті для плавання

х

 

 

х

 

 

1265.3

Хокейні та льодові стадіони криті

х

 

 

х

 

 

1265.4

Манежі легкоатлетичні

х

 

 

х

 

 

1265.5

Тири

х

 

 

х

 

 

1265.9

Зали спортивні інші

х

 

 

х

 

 

127

Будівлі нежитлові інші

1271

Будівлі сільськогосподарського призначення, лісівництва та рибного господарства5

1271.1

Будівлі для тваринництва5

х

 

 

х

 

 

1271.2

Будівлі для птахівництва5

х

 

 

х

 

 

1271.3

Будівлі для зберігання зерна5

х

 

 

х

 

 

1271.4

Будівлі силосні та сінажні5

х

 

 

х

 

 

1271.5

Будівлі для садівництва, виноградарства та виноробства5

х

 

 

х

 

 

1271.6

Будівлі тепличного господарства5

х

 

 

х

 

 

1271.7

Будівлі рибного господарства5

х

 

 

х

 

 

1271.8

Будівлі підприємств лісівництва та звірівництва5

х

 

 

х

 

 

1271.9

Будівлі сільськогосподарського призначення інші5

0,1

 

 

0,1

 

 

1272

Будівлі для культової та релігійної діяльності5

1272.1

Церкви, собори, костьоли, мечеті, синагоги тощо5

х

 

 

х

 

 

1272.2

Похоронні бюро та ритуальні зали

х

 

 

х

 

 

1272.3

Цвинтарі та крематорії5

х

 

 

х

 

 

1273

Пам’ятки історичні та такі, що охороняються державою5

1273.1

Пам’ятки історії та архітектури5

х

 

 

х

 

 

1273.2

Археологічні розкопки, руїни та історичні місця, що охороняються державою5

х

 

 

х

 

 

1273.3

Меморіали, художньо-декоративні будівлі, статуї5

х

 

 

х

 

 

1274

Будівлі інші, не класифіковані раніше5

1274.1

Казарми Збройних Сил5

х

 

 

х

 

 

1274.2

Будівлі поліцейських та пожежних служб5

х

 

 

х

 

 

1274.3

Будівлі виправних закладів, в’язниць та слідчих ізоляторів5

х

 

 

х

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1274.4

Будівлі лазень та пралень

х

 

 

х

 

 

1274.5

Будівлі з облаштування населених пунктів

                                                                  

х

 

 

х

 

 

 

                                                                  Господарські (присадибні) будівлі

 

 

 

 

 

 

 

Допоміжні (нежитлові) приміщення, до яких належать сараї, хліви,                                                                                 0,00                                          0,00

                  гаражі, літні кухні, майстерні, вбиральні, погреби, навіси,

                  котельні, бойлерні, трансформаторні підстанції тощо

 

0,00

 

 

0,00

 

 

                 

____

1У разі встановлення ставок податку, відмінних на територіях різних населених пунктів адміністративно-територіальної одиниці, за кожним населеним пунктом ставки затверджуються окремими додатками.

2Класифікація будівель та споруд, код та найменування зазначаються відповідно до Державного класифікатора будівель та споруд ДК 018-2000, затвердженого наказом Держстандарту від 17 серпня 2000 р. № 507.

3Ставки податку встановлюються з урахуванням норм підпункту 12.3.7 пункту 12.3 статті 12, пункту 30.2 статті 30, пункту 266.2 статті 266 Податкового кодексу України і зазначаються десятковим дробом з трьома (у разі потреби чотирма) десятковими знаками після коми.

4У разі визначення у рішенні про оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, зон адміністративно-територіальної одиниці, щодо якої приймається рішення, ставки встановлюються залежно від зони. Без урахування зони ставки зазначаються у графі “1 зона”.

5Об’єкти нерухомості, що класифікуються за цим підкласом, звільняються/можуть звільнятися повністю або частково від оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, відповідно до норм підпункту 266.2.2 пункту 266.2 та пункту 266.4 статті 266 Податкового кодексу України.

Сільський голова                                                Олексій САРАНА    

 

Таблиця  2 до  додатка 1  про встановлення ставок та пільг із сплати податку на нерухоме майно,

відмінне від земельної ділянки

ЗАТВЕРДЖЕНО

                                                                             рішенням  сільської ради 

     від ______2020 № ___

 

                                               ПЕРЕЛІК
пільг для фізичних та юридичних осіб, наданих відповідно до підпункту 266.4.2 пункту 266.4 статті 266 Податкового кодексу України, із сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки1

 Пільги встановлюються на 2021 рік та вводяться в дію з  01.01. 2021  року.

Адміністративно-територіальні одиниці або населені пункти, або території об’єднаних територіальних громад, на які поширюється дія рішення ради:

Код області

 

71

Код району

 

 

240

Код згідно з КОАТУУ

 

7124084001

Найменування адміністративно-територіальної одиниці
або населеного пункту, або території об’єднаної територіальної громади

 с.Колодисте

 

 

Група платників, категорія/класифікація
будівель та споруд

Розмір пільги
(відсотків суми податкового зобов’язання за рік)

  1.Релігійні організації України, статути (положення)  яких зареєстровані у встановленому законом порядку, з об’єктів нежитлової нерухомості, що перебувають  у їх  власності  та використовуються для забезпечення  діяльності, передбаченої такими статутами (положеннями)        100 %

1 Пільги визначаються з урахуванням норм підпункту 12.3.7 пункту 12.3 статті12, пункту 30.2 статті 30, пункту 266.2 статті 266 Податкового кодексу України. У разі встановлення пільг, відмінних на територіях різних населених пунктів адміністративно-територіальної одиниці, за кожним населеним пунктом пільги затверджуються окремо. 

 Сільський голова                                    Олексій САРАНА

 

                                                                                       Додаток 2                                                                                         до рішення сільської  ради                                                                       від ______2020 № ____

 

2.Транспортний податок

2.1.Відповідно до пункту 267.1.1. статті 267 Податкового кодексу України ( далі –ПКУ)  Платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що є об’єктами оподаткування.

2.2. Об’єктом оподаткування згідно з пунктом 267.2.1.статті 267 ПКУ  є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п’яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.

Така вартість визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, станом на 1 січня податкового (звітного) року виходячи з марки, моделі, року випуску, об’єму циліндрів двигуна, типу

2.3. Базою  оподаткуваннязгідно  пункту 267.3.1.статті 267 ПКУ  є легковий автомобіль, що є об’єктом оподаткування відповідно до пункту 2.2..

2.4. Ставкаподаткузгідно пункту 267.4 статті 267 ПКУ  встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25 000 гривень за кожен легковий автомобіль, що є об’єктом оподаткування відповідно до пункту 2.2..

2.5. Згідно пункту 267.5.1. статті 267 ПКУ базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року.

       2.6. порядок обчислення та сплати податку визначений п. 267.6. статті 267 ПКУ;

      2.7. Строки сплати податку вказані в п. 267.8. статті 267 ПКУ.

Сільський голова                                            Олексій САРАНА

 

                                                                          Додаток 3

                                                                            до рішення сільської ради                                                                   від ______2020 №______

                                       3. Туристичний збір                                                                    

 3.1.Платниками збору є громадяни України, іноземці, а також особи без громадянства, які прибувають  в село  та  тимчасово розміщуються у місцях проживання (ночівлі), визначених підпунктом 268.5.1 пункту 268.5  статті 268 ПКУ, а саме:

 а) готелі, кемпінги, мотелі, гуртожитки для приїжджих, хостели, будинки відпочинку, туристичні бази,  табори для відпочинку, пансіонати та інші заклади готельного типу, санаторно-курортні заклади;

б) житловий будинок, прибудова до житлового будинку, квартира, котедж, кімната, садовий будинок, дачний будинок, будь-які інші об’єкти, що використовуються для тимчасового проживання (ночівлі).

      3.2.платниками збору не можуть бути особи, які вказані в п.п. 268.2.2 п.268.2. статті 268 ПКУ.

       3.3. Ставка збору встановлюється за кожну добу тимчасового розміщення особи у місцях проживання (ночівлі), визначених пунктом 3.1., у розмірі:

-          0,1 відсоток  - для внутрішнього туризму;

-          1,0 відсоток  - для в’їзного туризму

від розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, для однієї особи за одну добу тимчасового розміщення.

     3.4. базою  справляння збору згідно  п. 268.4. статті 268 ПКУ  є загальна кількість діб тимчасового розміщення у місцях проживання (ночівлі), визначених пунктом 3.1.;

    3.5. справляння збору може здійснюватися такими податковими агентами:

     а) юридичними особами, філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами юридичних осіб згідно з підпунктом 268.7.2 пункту 268.7 статті 268 ПКУ, фізичними особами - підприємцями, які надають послуги з тимчасового розміщення осіб у місцях проживання (ночівлі), визначених пунктом 3.1 цього додатку;

     б) квартирно-посередницькими організаціями, які направляють неорганізованих осіб з метою їх тимчасового розміщення у місцях проживання (ночівлі), визначених підпунктом "б" пункту 3.1 цього додатку;

      в) юридичними особами, які уповноважуються сільською радою  справляти збір на умовах договору, укладеного з відповідною радою.

  3.6. особливості справляння збору визначені п.268.6 статті 268 ПКУ

  3.7. порядок сплати збору встановлений п. 268.7. статті 268 ПКУ;

  3.8. базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному кварталу.

Сільський голова                                Олексій САРАНА

 

                                                                                        Додаток 4

                                                                        до рішення сільської ради                                                                                        від _____2020 № ___

 

4.Збір за місця для паркування транспортних засобів

   4.1. Платниками збору є юридичні особи, їх філії (відділення, представництва), фізичні особи - підприємці, які згідно з рішенням сільської організовують та провадять діяльність із забезпечення паркування транспортних засобів на майданчиках для платного паркування та спеціально відведених автостоянках;

     4.2. об’єктом оподаткування є земельна ділянка, яка згідно з рішенням сільської ради,  спеціально відведена для забезпечення паркування транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування, тротуарах або інших місцях, а також комунальні гаражі, стоянки, паркінги (будівлі, споруди, їх частини), які побудовані за рахунок коштів місцевого бюджету, за винятком площі земельної ділянки, яка відведена для безоплатного паркування транспортних засобів, передбачених статтею 30 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні";

      4.3. базою оподаткування є площа земельної ділянки, відведена для паркування, а також площа комунальних гаражів, стоянок, паркінгів (будівель, споруд, їх частин), які побудовані за рахунок коштів місцевого бюджету;

4.4.  ставки збору за місця для паркування транспортних засобів  встановлюються за кожний день провадження діяльності із забезпечення паркування транспортних засобів у гривнях за 1 кв. метр площі земельної ділянки, відведеної для організації та провадження такої діяльності, у розмірі  0,075 відсотка мінімальної заробітної плати, установленої законом на 1 січня податкового (звітного) року»;

      4.5. порядок обчислення та строки сплати збору вказані в п. 268-1.5. статті 268-1 ПКУ;

     4.6. Базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному кварталу.

Сільський голова                                            Олексій САРАНА

 

                                                                                                    Додаток 5

                                                                                             до рішення сільської ради

                                                                                        від ______2020 № ____

 

5.Єдиний податок

 

         5.1.  суб'єкти господарювання, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, та віднесені до першої та другої групи платників єдиного податку встановлені  п.п. 1 та 2 п. 291.4. статті 291 ПКУ;

        5.2. не можуть бути платниками єдиного податку першої – другої  груп, особи які вказані в п.291.5. статті 291 ПКУ;

        5.3.  під побутовими послугами населенню, які надаються першою та другою групами платників єдиного податку, розуміються  види послуг, вказані в п. 291.7 статті 291 ПКУ; 

         5.4. порядок визначення доходів та їх склад для платників єдиного податку першої – другої  груп вказаний в  статті 292 ПКУ;

         5.5.  відповідно до статті 294 ПКУ податковим (звітним) періодом для платників єдиного податку першої, другої груп  є календарний рік ;

    5.6.  відповідно до п. 293.1. статті 293 ПКУ, ставки єдиного податку для платників першої групи встановлюються у відсотках (фіксовані ставки) до розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року(далі - прожитковий мінімум), другої групи - у відсотках (фіксовані ставки) до розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року (далі - мінімальна заробітна плата);

       5.7. порядок нарахування та строкисплати єдиного податку вказані в статті 295 ПКУ;

       5.8. відповідно до пункту 295.5. статті 295 ПКУ платники єдиного податку першої і другої груп, які не використовують працю найманих осіб, звільняються від сплати єдиного податку протягом одного календарного місяця на рік на час відпустки, а також за період хвороби, підтвердженої копією листка (листків) непрацездатності, якщо вона триває 30 і більше календарних днів;

 5.9. встановити фіксовані ставки єдиного податку   для фізичних осіб - підприємців, які здійснюють господарську діяльність, залежно від виду господарської діяльності, з розрахунку на календарний місяць:

 5.9.1. для першої групи платників єдиного податку - у  відсотках до  розміру прожиткового мінімуму :

 

                      

Код

КВЕД

2010

Види господарської діяльності відповідно

до КВЕД - 2010

Розмір ставки для платників єдиного податку 1 групиу відсоткахдо  розмірупрожиткового мінімумудля працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року,

47.81

Роздрібна торгівля з лотків і на ринках  харчовими  продуктами

10%

47.82

Роздрібна торгівля з лотків і на ринках  текстильними  виробами,  одягом  і  взуттям

10%

47.89

Роздрібна торгівля з лотків і на ринках  іншими  товарами

10%

01.61

Допоміжна діяльність у рослинництві

10%

81.30

Надання ландшафтних послуг

10%

01.62

Допоміжна діяльність у тваринництві

10%

02.40

Надання допоміжних послуг у лісовому господарстві

10%

13.93

Виробництво килимів і килимових виробів

10%

13.96

Виробництво інших текстильних виробів н.в.і.у.

10%

13.99

Виробництво інших текстильних виробів н.в.і.у.

10%

14.31

Виробництво панчішно-шкарпеткових виробів

10%

14.39

Виробництво іншого трикотажного та в'язаного одягу

10%

14.11

Виробництво одягу зі шкіри

10%

14.13

Виробництво іншого верхнього одягу

10%

14.14

Виробництво спіднього одягу

10%

14.19

Виробництво іншого одягу й  аксесуарів

10%

14.20

Виготовлення виробів із хутра

10%

15.12

Виробництво дорожніх виробів, сумок, лимарно-сідельних виробів зі шкіри та ін. м-лів

10%

15.20

Виробництво взуття

10%

 16.23

Виробництво  інших  дерев»яних  будівельних  конструкцій  і  столярних  виробів

10%

16.29

Виробництво  інших   виробів  з  деревини:  виготовлення  виробів  з  корка,  соломки  та  рослинних  матеріалів  для  плетіння

10%

 25.12

Виробництво  металевих  дверей  і  вікон

10%

25.72

Виробництво  замків  і  дверних  петель

10%

25.99

Виробництво  інших  готових  металевих  виробів, н. .в. і. у.

10%

33.11

Ремонт і технічне обслуговування готових металевих виробів

10%

31.01

Виробництво меблів  для  офісів  і  підприємств  торгівлі

10%

31.02

Виробництво  кухонних  меблів

10%

31.09

Виробництво  інших  меблів

10%

45.20

Технічне обслуговування та ремонт автотранспортних засобів

10%

45.40

Торгівля  мотоциклами,  деталями , приладдям  до  них,  техобслуговування  і  ремонт 

10%

52.21

Допоміжне  обслуговування  наземного  транспорту

10%

95.23

Ремонт взуття

10%

95.21

Ремонт електронної апаратури побутового призначення для приймання, записування, відтворювання звуку й зображення

10%

95.22

Ремонт побутових приладів, домашнього та садового обладнання

10%

95.25

Ремонт годинників

10%

95.29

Ремонт інших побутових виробів і предметів особистого вжитку

10%

13.30

Оздоблення текстильних виробів

10%

95.12

Ремонт обладнання зв'язку

10%

95.29

Ремонт інших побутових виробів і предметів особистого вжитку

10%

77.21

Прокат товарів для спорту та відпочинку

10%

77.22

Прокат відеозаписів і дисків

10%

77.29

Прокат інших побутових виробів і предметів особистого вжитку

10%

81.21

Загальне прибирання будинків

10%

81.22

Інша діяльність із прибирання  будинків і промислових об'єктів

10%

81.29

Інші види діяльності з прибирання

10%

74.20

Діяльність у сфері фотографії

10%

96.01

Прання та хімчистка текстильних і хутряних виробів

10%

96.02

Надання послуг перукарнями та салонами краси

10%

96.03

Організування поховань і надання суміжних послуг

10%

97.00

Діяльність домашніх господарств як роботодавців для домашньої прислуги

10%

 

5.9.2. встановити фіксовані ставки єдиного податку   для фізичних осіб - підприємців, які здійснюють господарську діяльність, залежно від виду господарської діяльності, з розрахунку на календарний місяць  для другої групи платників єдиного податку - у  відсотках до  розміру мінімальної заробітної плати.

                  

Код

КВЕД

2010

Види господарської діяльності відповідно

до КВЕД - 2010

Розмір ставки для платників єдиного податку 2 групиу відсотках до розмірумінімальної заробітної плати, встановленої  на 1 січня податковогозвітного року

01.11 

Вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур 

15%

01.13

Вирощування овочів і баштаних культур ,корнеплодів і бульбоплодів

15%

01.19 

Вирощування інших однорічних і дворічних культур 

15%

01.24 

Вирощування зерняткових і кісточкових фруктів 

15%

 01.25

Вирощування ягід,горіхів,інших фруктів

15%

01.29 

Вирощування інших багаторічних культур 

15%

01.30

Відтворення  рослн

15%

01.41 

Розведення великої рогатої худоби молочних порід 

15%

01.42 

Розведення іншої великої рогатої худоби та буйволів 

15%

01.46 

Розведення свиней 

15%

01.47 

Розведення свійської птиці 

15%

01.49 

Розведення інших тварин 

15%

01.50 

Змішане сільське господарство 

15%

01.61 

Допоміжна діяльність у рослинництві 

15%

01.62 

Допоміжна діяльність у тваринництві 

15%

01.63

Післяурожайна діяльність

15%

01.70 

Мисливство, відловлювання тварин і надання пов'язаних із ними послуг 

15%

02.10 

Лісівництво та інша діяльність у лісовому господарстві 

15%

02.40 

Надання допоміжних послуг у лісовому господарстві 

15%

03.12 

Прісноводне рибальство 

15%

10.13 

Виробництво м'ясних продуктів 

15%

10.39 

Інші види перероблення та консервування фруктів і овочів 

15%

10.41 

Виробництво олії та тваринних жирів 

15%

10.51

Перероблення  молока,  виробництво  масла  та  сиру

15%

10.61 

Виробництво продуктів борошномельно-круп'яної промисловості 

15%

10.71 

Виробництво хліба та хлібобулочних виробів; виробництво борошняних кондитерських виробів, тортів і тістечок нетривалого зберігання 

15%

10.73 

Виробництво макаронних виробів і подібних борошняних виробів 

15%

10.89 

Виробництво інших харчових продуктів, н. в. і. у.

15%

10.92 

Виробництво готових кормів для домашніх тварин 

15%

13.92 

Виробництво готових текстильних виробів, крім одягу 

15%

13.94 

Виробництво канатів, мотузок, шпагату та сіток 

15%

14.11 

Виробництво одягу зі шкіри 

15%

14.12

Виробництво  робочого  одягу

15%

14.13 

Виробництво іншого верхнього одягу 

15%

14.19 

Виробництво іншого одягу й аксесуарів 

15%

14.20 

Виготовлення виробів із хутра 

15%

15.20 

Виробництво взуття 

15%

16.10 

Лісопильне та стругальне виробництво 

15%

16.21 

Виробництво фанери, дерев'яних плит і панелей, шпону 

15%

16.23 

Виробництво інших дерев'яних будівельних конструкцій і столярних виробів 

15%

16.29 

Виробництво інших виробів з деревини; виготовлення виробів з корка, соломки та рослинних матеріалів для плетіння 

15%

18.11 

Друкування газет 

15%

18.12 

Друкування іншої продукції 

15%

20.14 

Виробництво інших основних органічних хімічних речовин 

15%

22.11 

Виробництво гумових шин, покришок і камер; відновлення протектора гумових шин і покришок 

15%

22.23 

Виробництво будівельних виробів із пластмас 

15%

23.11 

Виробництво листового скла 

15%

23.12 

Формування й оброблення листового скла 

15%

23.31 

Виробництво керамічних плиток і плит 

15%

23.32 

Виробництво цегли, черепиці та інших будівельних виробів із випаленої глини 

15%

23.41 

Виробництво господарських і декоративних керамічних виробів 

15%

23.61 

Виготовлення виробів із бетону для будівництва 

15%

23.69 

Виробництво інших виробів із бетону гіпсу та цементу 

15%

23.70 

Різання, оброблення та оздоблення декоративного та будівельного каменю 

15%

25.11 

Виробництво будівельних металевих конструкцій і частин конструкцій 

15%

25.12 

Виробництво металевих дверей і вікон 

15%

25.72 

Виробництво замків і дверних петель 

15%

25.99 

Виробництво інших готових металевих виробів, н. в. і. у. 

15%

31.01 

Виробництво меблів для офісів і підприємств торгівлі 

15%

31.02

Виробництво  кухонних  меблів

15%

31.09 

Виробництво інших меблів 

15%

32.30

Виробництво  спортивних  товарів

15%

32.40 

Виробництво ігор та іграшок 

15%

32.99 

Виробництво іншої продукції, н. в. і. у. 

15%

33.13 

Ремонт і технічне обслуговування електронного й оптичного устатковання 

15%

33.14 

Ремонт і технічне обслуговування електричного устатковання 

15%

33.17 

Ремонт і технічне обслуговування інших транспортних засобів 

15%

33.19 

Ремонт і технічне обслуговування інших машин і устаткування 

15%

35.13 

Розподілення електроенергії 

15%

35.22 

Розподілення газоподібного палива через місцеві (локальні) трубопроводи 

15%

35.30 

Постачання пари, гарячої води та кондиційованого повітря 

15%

36.00 

Забір, очищення та постачання води 

15%

37.00 

Каналізація, відведення й очищення стічних вод 

15%

41.20 

Будівництво житлових і нежитлових будівель 

15%

42.11 

Будівництво доріг і автострад 

15%

42.99 

Будівництво інших споруд, н. в. і. у. 

15%

43.21 

Електромонтажні роботи 

15%

43.22 

Монтаж водопровідних мереж, систем опалення та кондиціонування 

15%

43.29 

Інші будівельно-монтажні роботи 

15%

43.31 

Штукатурні роботи 

15%

43.32 

Установлення столярних виробів 

15%

43.33 

Покриття підлоги й облицювання стін 

15%

43.34 

Малярні роботи та скління 

15%

43.39 

Інші роботи із завершення будівництва 

15%

45.20 

Технічне обслуговування та ремонт автотранспортних засобів 

15%

45.32 

Роздрібна торгівля деталями та приладдям для автотранспортних засобів 

15%

45.40 

Торгівля мотоциклами, деталями та приладдям до них, технічне обслуговування і ремонт мотоциклів 

15%

46.18

Діяльність  посередників,  що  спеціалізуються  в  торгівлі  іншими  товарами

15%

46.21 

Оптова торгівля зерном, необробленим тютюном, насінням і кормами для тварин 

15%

46.31 

Оптова торгівля фруктами й овочами 

15%

46.32

Оптова  торгівля  м»ясом  і  м»ясними  продуктами 

15%

46.38 

Оптова торгівля іншими продуктами харчування,  у т.ч.  рибою, ракоподібними імолюсками 

15%

46.49 

Оптова торгівля іншими товарами господарського призначення 

15%

46.90 

Неспеціалізована оптова торгівля 

15%

47.11 

Роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами харчування

15%

47.19 

Інші види роздрібної торгівлі в неспеціалізованих магазинах 

15%

47.21 

Роздрібна торгівля фруктами й овочами в спеціалізованих магазинах 

15%

47.22 

Роздрібна торгівля м'ясом і м'ясними продуктами в спеціалізованих магазинах 

15%

47.23 

Роздрібна торгівля рибою, ракоподібними та молюсками в спеціалізованих магазинах 

15%

47.24 

Роздрібна торгівля хлібобулочними виробами, борошняними та цукровими кондитерськими виробами в спеціалізованих магазинах 

15%

47.29 

Роздрібна торгівля іншими продуктами харчування в спеціалізованих магазинах 

15%

47.41 

Роздрібна торгівля комп'ютерами, периферійним устаткованням і програмним забезпеченням у спеціалізованих магазинах 

15%

47.43 

Роздрібна торгівля в спеціалізованих магазинах електронною апаратурою побутового призначення для приймання, записування, відтворення звуку й зображення 

15%

47.51 

Роздрібна торгівля текстильними товарами в спеціалізованих магазинах 

15%

47.52 

Роздрібна торгівля залізними виробами, будівельними матеріалами та санітарно-технічними виробами в спеціалізованих магазинах 

15%

47.53

Роздрібна  торгівля  килимовими  виробами,  покриттям  для  стін  та  підлоги  в  спеціалізованих  магазинах

15%

47.54 

Роздрібна торгівля побутовими електротоварами в спеціалізованих магазинах 

15%

47.59 

Роздрібна торгівля меблями, освітлювальним приладдям та іншими товарами для дому в спеціалізованих магазинах 

15%

47.61 

Роздрібна торгівля книгами в спеціалізованих магазинах 

15%

47.62 

Роздрібна торгівля газетами та канцелярськими товарами в спеціалізованих магазинах 

15%

47.64

Роздрібна торгівля  спортивним  інвентарем  у  спеціалізованих  магазинах

15%

47.65 

Роздрібна торгівля іграми та іграшками в спеціалізованих магазинах 

15%

47.71 

Роздрібна торгівля одягом у спеціалізованих магазинах 

15%

47.72 

Роздрібна торгівля взуттям і шкіряними виробами в спеціалізованих магазинах 

15%

47.73 

Роздрібна торгівля фармацевтичними товарами в спеціалізованих магазинах 

15%

47.75 

Роздрібна торгівля косметичними товарами та туалетними приналежностями в спеціалізованих магазинах 

15%

47.76 

Роздрібна торгівля квітами, рослинами, насінням, добривами, домашніми тваринами та кормами для них у спеціалізованих магазинах 

15%

47.77 

Роздрібна торгівля годинниками  

15%

47.78

Роздрібна  торгівля  іншими  невживаними  товарами  в  спеціалізованих  магазинах

15%

47.79 

Роздрібна торгівля уживаними товарами в магазинах 

15%

47.81 

Роздрібна торгівля з лотків і на ринках харчовими продуктами

15%

47.82 

Роздрібна торгівля з лотків і на ринках текстильними виробами, одягом і взуттям 

15%

47.89 

Роздрібна торгівля з лотків і на ринках іншими товарами 

15%

47.99 

Інші види роздрібної торгівлі поза магазинами 

15%

49.31 

Пасажирський наземний транспорт міського та приміського сполучення 

15%

49.32 

Надання послуг таксі 

15%

49.39 

Інший пасажирський наземний транспорт, н. в. і. у. 

15%

49.41 

Вантажний автомобільний транспорт 

15%

52.29 

Інша допоміжна діяльність у сфері транспорту 

15%

55.10 

Діяльність готелів і подібних засобів тимчасового розміщування 

15%

56.3

Обслуговування  напоями

15%

56.10 

Діяльність ресторанів, надання послуг мобільного харчування 

15%

56.29 

Постачання інших готових страв 

15%

58.11 

Видання книг 

15%

58.13 

Видання газет 

15%

62.01 

Комп'ютерне програмування 

15%

62.02 

Консультування з питань інформатизації 

15%

62.09 

Інша діяльність у сфері інформаційних технологій і комп'ютерних систем 

15%

63.11 

Оброблення даних, розміщення інформації на веб-вузлах і пов'язана з ними діяльність 

15%

63.99 

Надання інших інформаційних послуг, н. в. і. у. 

15%

65.11 

Страхування життя 

15%

65.12 

Інші види страхування, крім страхування життя 

15%

65.30 

Недержавне пенсійне забезпечення 

15%

66.21 

Оцінювання ризиків та завданої шкоди 

15%

66.29 

Інша допоміжна діяльність у сфері страхування та пенсійного забезпечення 

15%

68.20 

Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна (земельних ділянок загальна площа яких не перевишує 0,2га,житлові приміщення загальна площа яких не перевищує 100кв.метрів,нежитлові приміщення(споруди,будівлі)та/або їх частини загальна площа яких не перевищує 300кв.метрів)

15%

69.10 

Діяльність у сфері права 

15%

69.20 

Діяльність у сфері бухгалтерського обліку ; консультування з питань оподаткування 

15%

70.22 

Консультування з питань комерційної діяльності й керування 

15%

71.12 

Діяльність у сфері інжинірингу, геології та геодезії, надання послуг технічного консультування в цих сферах 

15%

73.11 

Рекламні агентства 

15%

73.20 

Дослідження кон'юнктури ринку та виявлення громадської думки 

15%

74.20 

Діяльність у сфері фотографії 

15%

75.00 

Ветеринарна діяльність 

15%

77.11 

Надання в оренду автомобілів і легкових автотранспортних засобів 

15%

77.12 

Надання в оренду вантажних автомобілів 

15%

77.31 

Надання в оренду сільськогосподарських машин і устатковання 

15%

78.30 

Інша діяльність із забезпечення трудовими ресурсами 

15%

79.11 

Діяльність туристичних агентств 

15%

80.10 

Діяльність приватних охоронних служб 

15%

81.22 

Інша діяльність із прибирання будинків і промислових об'єктів 

15%

81.30 

Надання ландшафтних послуг 

15%

82.19

Фотокопіювання,  підготовка документів  та  ін.  спеціалізована  допоміжна  офісна  діяльність

15%

82.92 

Пакування 

15%

82.99 

Надання інших допоміжних комерційних послуг, н. в. і. у. 

15%

85.53 

Діяльність шкіл підготовлення водіїв транспортних засобів 

15%

85.59 

Інші види освіти, н. в. і. у. 

15%

86.22 

Спеціалізована медична практика 

15%

86.23 

Стоматологічна практика 

15%

93.12

Діяльність  спортивних  клубів

15%

93.13

Діяльність  фітнес-центрів

15%

93.19 

Інша діяльність у сфері спорту 

15%

93.29 

Організування інших видів відпочинку та розваг 

15%

95.11 

Ремонт комп'ютерів і периферійного устатковання 

15%

95.21 

Ремонт електронної апаратури побутового призначення для приймання, записування, відтворення звуку й зображення 

15%

95.23 

Ремонт взуття та шкіряних виробів 

15%

95.24 

Ремонт меблів і домашнього начиння 

15%

95.25 

Ремонт годинників

15%

95.29 

Ремонт інших побутових виробів і предметів особистого вжитку 

15%

96.02 

Надання послуг перукарнями та салонами краси 

15%

96.03 

Організування поховань і надання суміжних послуг 

15%

96.04 

Діяльність із забезпечення фізичного комфорту 

15%

96.09 

Надання інших індивідуальних послуг, н. в. і. у. 

15%

Сільський голова                           Олексій САРАНА

 

АНАЛІЗ  РЕГУЛЯТОРНОГО ВПЛИВУ

                     проекту рішення Колодистенської сільської ради                     «Про місцеві податки і збори  на 2021 рік»

І. Визначення проблеми, яку передбачається розв’язати шляхом регулювання

Згідно зі статтею 10 та пунктом 12.3 статті 12 Податкового кодексу України законодавчо закріплено право органів місцевого самоврядування встановлювати місцеві податки та збори в межах своїх повноважень.

Податковим кодексом України визначено, що органи місцевого самоврядування приймають рішення про встановлення місцевих податків та зборів та офіційно оприлюднюють до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується їх застосування.

Місцеві податки та збори зараховуються в повному обсязі до місцевого бюджету  та, відповідно до діючого законодавства, є джерелом формування загального фонду місцевого бюджету, забезпечують збалансованість дохідної частини бюджету та задоволення нагальних потреб громади. Кошти від їх надходження спрямовуються на забезпечення діяльності функціонування бюджетних установ, благоустрій територій територіальної громади, виконання програм соціально-економічного розвитку  сільської  територіальної громади.

Виходячи з вищевикладеного, з метою безумовного виконання Податкового кодексу України( далі – ПКУ), недопущення суперечливих ситуацій, забезпечення дохідної частини місцевого бюджету, виконання програм соціально-економічного розвитку територіальної громади, сільська  рада має прийняти рішення «Про встановлення місцевих податків та зборів на 2021 рік».

У разі неприйняття рішення про встановлення місцевих податків і зборів на 2021 рік, відповідно до пункту 12.3.5 статті 12  ПКУ, такі податки до прийняття рішення справляються виходячи з норм ПКУ із застосуванням їх мінімальних ставок. Як наслідок будуть не профінансовані наступні програми громади, а саме:

- поточний ремонт доріг (60 тис. грн.).

Аналіз втрат до місцевого бюджету

з/п

Назва показника

У разі прийняття рішення про місцеві податки та збори на 2021 рік

У разі не прийняття рішення про місцеві податки та збори на 2021 рік

Відхилення,

  /грн./

Ставка %

Очікуваний обсяг надходжень   / грн./

Ставка%

 

Очікуваний обсяг надходжень  /грн../

1

Податок на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки

(від 0,25% до 1% залежно від виду нерухомого майна

  2 500,00

0

0

 2 500,00

2

Єдиний податок

І гр. 10%

ІІ гр.  15%

залежно від виду господарської діяльності

   38 000,00

0

0

   38 000,00

 

3

Туристичний збір*

0,1% - внутрішній туризм

1.0% - в’їзний  туризм

     0

0

0

        0

4

** Збір за місця для паркування транспортних засобів

0,075 %

       0

0

0

          0

 

 

 

 

 

 

 

Разом (втрати до бюджету)

Х

Х

Х

Х

  40500,00  

 

У разі прийняття рішення «Про місцеві податки і збори на 2021 рік» очікується, що  в бюджет  сільської  громади надійдуть кошти в сумі 40500 грн.

*Проаналізувати надходження від сплати туристичного збору не вбачається можливим, оскільки за період з 2016 по 2019 рр. кошти по зазначеному збору до місцевого бюджету не надходили через відсутність туристів.

**Проаналізувати надходження від сплати збору за паркування транспортних засобів не вбачається можливим, оскільки за період з 2016 по 2019 рр. кошти по зазначеному збору до місцевого бюджету не надходили через не визначеність земельної ділянки для паркування.

Разом з тим, при прийнятті рішення «Про місцеві податки і збори на 2021рік» необхідно забезпечити баланс інтересів суб’єктів господарювання, громадян та органу місцевого самоврядування.

Забезпечити  баланс  всіх суб’єктів, на які рішення здійснює вплив,  можливо  встановивши  розміри  ставок місцевих податків , які б забезпечили  наповнення місцевого бюджету, з метою  фінансування  програм соціального захисту жителів села з однієї сторони  та не призвели б до скорочерення кількості зареєстрованих   підприємців через  завелике податкове навантаження  з іншої сторони.

Таким чином, сільська рада, враховуючи пропозиції підприємців, не підвищувала ставки податків. Розміри ставок місцевих податків і зборів залишаються на рівні минулорічних. Всі розміри ставок місцевих податків і зборіввстановлено на рівні середніх показників, крім  єдиного податку для 1 групи  платників податку, який встановлено теж на рівні минулорічного показника – 10% від розміру прожиткового мінімумудля працездатних осіб.

Під час проведення консультацій з  підприємцями, в тому числі  платників єдиного податку 1 групи, пропозицій про зменшення  ставки податку не надходило. Тому, враховуючи, що платники єдиного податку 1 групи  здійснюють виключно роздрібний продаж товарів з торговельних місць на ринках і для їх поїздок на  ринок в районний центр  та інші населені пункти  потрібно  ремонтувати  комунальні дороги за рахунок  коштів місцевого бюджету (60 тис. грн.),   вони не заперечують щодо вказаної ставки єдиного податку.

Беручи до уваги, що надходження від сплати єдиного податку до сільського бюджету за три попередніх роки зростає, а саме: 2017 рік – 26928 грн., 2018 рік-   35830 грн.,2019 рік – 38390грн.,можна зробити висновок, що на території Колодистенської сільської ради створено сприятливе економічне середовище для ведення  бізнесу і кількість платників щороку зростає. А саме: в 2017 р. -5, в 2018 році– 5, 2019 р.- 7. Тому встановлення вищезазначених ставок не матиме негативного впливу на діяльність суб’єків господарювання і не призведуть до надмірного навантаження на бізнес.

Важливість проблеми при затвердженні місцевих податків і зборів полягає в необхідності наповнення місцевого бюджету та спрямування отриманих коштів від сплати податків на вирішення соціально-економічних проблем громади, благоустрій населених пунктів,  покращення інфраструктури.

            Враховуючи, вищевикладене, розробляється проект рішення «Про місцеві податки і збори  на 2021 рік»  та оприлюднюється на офіційному сайті сільської ради та  на спеціальному стенді для офіційних повідомлень.

Основні групи, на які проблема справляє вплив:

 

Групи

Так

Ні

Громадяни

так

 

Держава

так

 

Суб’єкти господарювання

так

 

у тому числі суб’єкти малого підприємництва*

так

 

Обґрунтування неможливості вирішення проблеми за допомогою ринкових механізмів:

 Застосування ринкових механізмів для вирішення вказаної проблеми не є можливим, оскільки здійснення вищезазначених заходів є засобом державного регулювання та відповідно до Податкового кодексу України є компетенцією сільської  ради.

Обґрунтування неможливості вирішення проблеми за допомогою діючих регуляторних актів:

Зазначена проблема не може бути вирішена за допомогою діючих регуляторних актів, оскільки ставки податків, затверджені рішенням  сільської  ради «Про місцеві податки і збори на 2020 рік» від 20.06.2019 № 35/1 застосовуються лише на 2020 рік.

II. Цілі державного регулювання

Цілі державного регулювання, безпосередньо пов'язані з розв'язанням проблеми:

Проект регуляторного акта спрямований на розв’язання проблеми, визначеної в попередньому розділі.

 Основними цілями регулювання є:

- здійснити планування та прогнозування надходжень від місцевих податків та зборів при формуванні бюджету;

- встановити доцільні і обґрунтовані розміри ставок місцевих податків і зборів з урахуванням рівня платоспроможності громадян та суб’єктів господарювання та відповідно до потреб місцевого бюджету;

 - встановити пільги щодо сплати місцевих податків і зборів;

 - забезпечити своєчасне надходження до сільського  бюджету місцевих податків та зборів;

- забезпечити відкритість процедури, прозорість дій органу місцевого самоврядування.

ІІІ.  Визначення та оцінка способів досягнення визначених цілей

  1. Визначення альтернативних способів

 

Вид альтернативи

Опис альтернативи

Альтернатива 1.

Не виносити на розгляд сесії сільської  ради та не приймати  рішення сільської  ради «Про місцеві податки і збори» на 2021 р.

У такому випадку відповідно до пункту 12.3.5 статті 12 Податкового кодексу України, місцеві податки і збори сплачуються платниками у порядку, встановленому Кодексом за  мінімальними ставками, що спричинить втрати місцевого бюджету.

Через очікуванні втрати місцевого бюджету не можливо в повному обсязі профінансувати заходи соціального, економічного та інженерного значення (благоустрій, утримання комунальних закладів та інше.)

Альтернатива 2.

Прийняти  рішення «Про місцеві податки і збори» на 2021 рік у запропонованому вигляді

Прийняття даного рішення забезпечить досягнення встановлених цілей, чітких та прозорих механізмів справляння та сплати місцевих податків і зборів на території села та відповідне наповнення місцевого бюджету.

Забезпечить  фінансову основу самостійності органу місцевого самоврядування. Надходження коштів до місцевого бюджету дозволить профінансувати в повному об’ємі благоустрій села, поточний ремонт доріг та інші соціальні програми.

Крім того, при визначенні розміру ставок податків та зборів, враховані пропозиції підприємців, що дозволить уникнути соціальної напруги та сприятиме підвищенню рівня довіри до місцевої влади.

Альтернатива 3

Встановлення максимальних ставок місцевих податків і зборів на 2021 рік.

 За рахунок прийняття максимальних ставок  можливе  перевиконання дохідної частини місцевого бюджету. Проте, прийняття такого рішення призведе до значного збільшення навантаження  на суб’єктів господарювання, що в свою чергу призведе  до нарахування пені, штрафних санкцій за несвоєчасну сплату,  збільшить недоїмку із сплати податків і зборів.  Можливе скорочення  кількості зареєстрованих СПД. Можливе виникнення соціальної напруги,  непорозуміння між місцевою владою та СПД.

2. Оцінка вибраних альтернативних способів досягнення цілей

 Оцінка впливу на сферу інтересів органів місцевого самоврядування

Вид альтернативи

 Вигоди

  Витрати

Альтернатива 1

Відсутні

Втрати місцевого бюджету у сумі 40500,0  грн., за рахунок сплати податків за мінімальними ставками .

Альтернатива 2

1. Забезпечить дотримання вимог Податкового кодексу України, реалізацію наданих органам місцевого самоврядування повноважень.

2. Забезпечить відповідні надходження до місцевого бюджету від сплати місцевих податків і зборів (прогнозована сума 40500,0       грн.).

3.Створить сприятливі фінансові можливості сільської влади для задоволення соціальних та інших потреб територіальної громади.

4. Вдосконалить відносини між місцевою владою та СПД .

 

Відсутні

Альтернатива 3

Додаткові  надходження коштів до місцевого бюджету (орієнтовно у сумі 46 000,0 грн.) та спрямування їх на соціально-економічний розвиток громади

Існування ризику переходу діяльності суб’єктів господарювання в «тінь» та несплата податків. Погіршення іміджу місцевої влади.

 

Оцінка впливу на сферу інтересів громадян

 

Вид альтернативи

 Вигоди

  Витрати

Альтернатива 1

Сплата податку за мінімальними ставками, передбаченими Податковим кодексом України

 

Відсутні

Альтернатива 2

Вирішення соціально-економічних проблем громади за рахунок наповнення дохідної частини місцевого бюджету

 

Сплата податків за встановленими ставками

Альтернатива 3

Вирішення більшої кількості соціальних проблем села  за рахунок значного зростання дохідної частини сільського бюджету

Надмірне податкове  навантаження призведе до несвоєчасних сплати місцевих податків та зборів, а це в свою чергу до нарахування пені та штрафних санкцій.

 

 

Оцінка впливу на сферу інтересів суб’єктів господарювання

За даними бухгалтерської служби сільської ради станом на 01.01.2020 року

                   

Показник

Великі

Середні

Малі

Мікро

Разом

Кількість суб’єктів господарювання, що підпадають під дію регулювання, одиниць*

0

0

0

7

7

Питома вага групи у загальній кількості, відсотків

0 %

0 %

0 %

100%

100 %

 

Вид альтернативи

 Вигоди

  Витрати

Альтернатива 1

Сплата податків і зборів за мінімальними ставками, передбаченими Податковим кодексом України

 Відсутні

Альтернатива 2

Сплата податків і зборів за обґрунтованими ставками.

Відкритість процедури, прозорість дій місцевого самоврядування.

Вдосконалить відносини між місцевою владою та суб’єктами господарювання,  пов’язаних зі справлянням податків та зборів, оскільки враховані пропозиції суб’єктів підприємницької діяльності.

Затрати часу, необхідні для ознайомлення з рішенням про місцеві податки і збори.

Сплата податків за запропонованими ставками (40500,0 грн.).

Детальна інформація щодо очікуваних витрат наведено у додатку  до цього АРВ – М-Тест.

Альтернатива  3

 

Відсутні.

За рахунок прийняття максимальних ставок додаткові витрати орієнтовно будуть складати 46000,0 грн. Надмірне податкове  навантаження спричинить додаткові (непомірні) витрати малого бізнесу .

У зв’язку з відсутністю суб'єктів господарювання великого і середнього підприємництва, що підпадають під дію регуляторного акту, витрати на  одного суб’єкта господарювання великого і середнього підприємництва, які виникають внаслідок дії регуляторного акта згідно Додатка 2 до Методики проведення аналізу впливу  регуляторного актане розраховувалися.

  ІV.  Вибір найбільш оптимального альтернативного способу досягнення цілей        

Рейтинг результативності (досягнення цілей під час вирішення проблеми)

Бал результативності ( за чотирибальною системою оцінки)

Коментарі щодо присвоєння відповідного бала

Альтернатива 1

1 - цілі прийняття регуляторного акта не можуть бути досягнуті (проблема продовжує існувати)

Така альтернатива є не прийнятною, оскільки місцеві податки та збори будуть сплачуватися платниками відповідно  до Податкового  кодексу України за мінімальними ставками,  громадяни  втратять додаткові пільги. Зменшаться надходження до місцевого бюджету , а це не дозволить  профінансувати  в повній мірі соціально-економічні та інші  програми. Очікуванні втрати до  місцевого бюджету складатимуть 40500,00  грн.

Альтернатива 2

3 - цілі прийняття проекту регуляторного акта можуть бути досягнуті майже повною мірою (усі важливі аспекти проблеми існувати не будуть)

Прийняття даного рішення сільської  ради забезпечить досягнути встановлених цілей, чітких та прозорих механізмів справляння та сплати місцевих податків і зборів на території села  та відповідне наповнення місцевого бюджету.

 До бюджету територіальної громади надійде орієнтовно 40500,00       грн. Таким чином, прийняттям вказаного рішення буде досягнуто балансу інтересів громади і платників податків і зборів.

 Альтернатива  3

2- цілі прийняття регуляторного акта будуть досягнуті частково

Надмірне податкове навантаження на суб’єктів господарювання  знівелює вигоди від збільшення дохідної частини бюджету, а саме існує ризик переходу  суб’єктів господарювання   в «тінь». Балансу інтересів досягнуто не буде.

                      

Рейтинг результативності

Вигоди

(підсумок)

Витрати

(підсумок)

Обґрунтування відповідного місця альтернативи у рейтингу

Альтернатива 2

Наповнення місцевого бюджету та спрямування фінансового ресурсу на соціально-економічний розвиток громади(40500,00 грн.)

 Сплата податків і зборів СПД та громадянами за обґрунтованими ставками

Сплата податків за запропонованими ставками 40500,00     грн. Детальна інформація щодо очікуваних витрат СПД наведено у додатку  до цього АРВ – М-Тест.

Наповнення місцевого бюджету, збереження кількості суб’єктів господарювання та робочих місць

Альтернатива 3

Додаткові надходження коштів до місцевого бюджету (46 000,00 грн.) та спрямування їх  на вирішення соціальних проблем територіальної   громади .

Надмірне податкове навантаження ( 46 000,00 грн. ) спричинить занепад малого бізнесу.

 

Додаткове наповнення сільського  бюджету.

Надмірне навантаження на СПД, можливе скорочення кількості СПД.

Альтернатива 1

Сплата податків за мінімальними ставками, передбаченими Податковим кодексом України

Зменшення надходжень у місцевий бюджет.

Сумарні витрати,  40500,00 грн.

Зменшення надходжень до сільського  бюджету, підвищення соціальної напруги за причини погіршення якості життя членів громади

 

   

Рейтинг

 

Аргументи щодо переваги обраної альтернативи/причини відмови від альтернативи

Оцінка ризику зовнішніх чинників на дію запропонованого регуляторного акта

Альтернатива 2

Альтернатива є  доцільною. Прийняття рішення забезпечить наповнення  місцевого  бюджету. Податкове навантаження для платників  місцевих податків і зборів не буде надмірним. Досягнення балансу інтересів  органу місцевого самоврядування та платників  місцевих податків і зборів.

Зміни до чинного законодавства:

  • Податкового кодексу України;
  • Бюджетного кодексу України;

та інші закони (зміна мінімальної заробітної плати, прожиткового мінімуму, тощо).

Виникнення податкового боргу про причині не сплати місцевих податків та зборів.

Альтернатива 3

Цілі регулювання можуть бути досягнуті частково. Надмірне податкове навантаження на суб'єктів господарювання знівелює вигоди від значного збільшення дохідної частини місцевого бюджету. Балансу інтересів досягнути неможливо.

Зміни до чинного законодавства:

  • Податкового кодексу України;
  • Бюджетного кодексу України;

та інші закони (зміна мінімальної заробітної плати, прожиткового мінімуму, тощо).

Виникнення податкового боргу про причині не сплати місцевих податків та зборів.

Альтернатива 1

У разі неприйняття регуляторного акта, податок справлятиметься по мінімальним ставкам, що спричинить втрати доходної частини бюджету і відповідно не виконання бюджетних програм.  Вказана альтернатива є неприйнятною.

Зміни до чинного законодавства:

  • Податкового кодексу України;
  • Бюджетного кодексу України;

та інші закони (зміна мінімальної заробітної плати, прожиткового мінімуму, тощо).

           Таким чином для реалізації обрано Альтернативу 2 – встановлення економічно- обґрунтованих місцевих податків та зборів,  що є посильними для платників податків, та забезпечить фінансову основу самостійності органу місцевого самоврядування –  сільської  ради.                                            V. Механізм, який пропонується застосувати для розв’язання проблеми

Запропоновані механізми регуляторного акта, за допомогою яких можна розв’язати проблему:

В результаті визначення цілі, проведення аналізу поточної ситуації на території сільської ради , аналітичних показників Звенигорродської  ОДПІ Черкаської області,  станом на 01.01.2020 року, проведених консультацій, нарад та зустрічей, основним механізмом, який забезпечить розв’язання визначеної проблеми є встановлення запропонованих місцевих податків і зборів на 2021 рік.

При визначенні ставок податків враховані ставки податків,  що встановлені в Глибочківській та Корсунській громаді для стабілізації тенденції змін місця реєстрації.

Заходи, які мають здійснити органи влади для впровадження цього регуляторного акта:  

Розробка проекту рішення сільської  ради "Про встановлення місцевих податків і зборів на 2021 р.» та АРВ до нього.

Проведення консультацій з суб'єктами господарювання.

Оприлюднення проекту разом з АРВ та отримання пропозицій і зауважень.

 Підготовка експертного висновку постійної відповідальної комісії щодо відповідності проекту рішення вимогам статей 4, 8 Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності".

Отримання пропозицій по удосконаленню від Державної регуляторної служби України.

Прийняття рішення на пленарному засіданні сесії  сільської  ради.

Оприлюднення рішення у встановленому законодавством порядку.

Проведення заходів з відстеження результативності прийнятого рішення.

За результатами проведених розрахунків очікуваних  витрат та вигод СПД, прогнозується, що прийняття зазначеного проекту рішення дозволить забезпечити  баланс інтересів суб’єктів господарювання, громадян та органу місцевого самоврядування. А його застосування буде ефективним для вирішення проблеми, зазначеній в розділі І цього АРВ.

VI. Оцінка виконання вимог регуляторного акта залежно від ресурсів, якими розпоряджаються органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування, фізичні та юридичні особи, які повинні проваджувати або виконувати ці вимоги

Бюджетні витрати на адміністрування регулювання суб’єктів малого підприємництва не підлягають розрахунку, оскільки встановлені нормами Податкового кодексу України. Органи місцевого самоврядування наділені повноваженнями лише встановлювати ставки місцевих податків та зборів, не змінюючи порядок їх обчислення, сплати та інші адміністративні процедури.

Тест малого підприємництва додається.

VII. Обґрунтування запропонованого строку дії регуляторного акта

Термін дії акта:

один рік

Обґрунтування запропонованого терміну дії акта:

У разі, якщо сільська  рада у термін до 01 липня не прийняла рішення про встановлення відповідних місцевих податків і зборів на наступний рік, такі податки справляються, виходячи з норм цього Кодексу, із застосуванням їх мінімальних ставок та без застосування відповідних коефіцієнтів, а плата за землю справляється із застосуванням ставок, які діяли до 31 грудня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування плати за землю (підпункт 12.3.5 пункту 12.3 статті 12 ПКУ, абзац 2 частина 5 розділу XIX Прикінцеві положення ПКУ).

Враховуючи норми Бюджетного та Податкового кодексів України, органи місцевого самоврядування мають щорічно переглядати розміри ставок місцевих податків та зборів, що справляються в установленому ПКУ порядку. Відповідні ставки будуть діяти лише протягом року, на який прийняті.

VIII.  Визначення показників результативності дії регуляторного акта

  • Розмір надходжень до  місцевого бюджету , пов'язаних з дією акта.
  • Кількість суб`єктів господарювання та/або фізичних осіб, на яких поширюється дія акта.
  • Розмір коштів, що витрачатимуться суб’єктами господарювання та/або фізичних осіб, пов’язаними з виконаннями вимог акту.
  • Рівень поінформованості суб`єктів господарювання та/або фізичних осіб з основних положень акта

Прогнозні показники результативності.

п/н

Назва показника

У разі прийняття рішення про місцеві податки та збори на 2021 р.

Всього за рік

в т.ч. за кварталами

І

ІІ

ІІІ

ІV

1

Разом надходжень до місцевого бюджету(очікуваний обсяг надходжень, грн..), в тому числі:

40500,00

 

 

9000

 

 

9000

 

 

13500

 

 

9000

 

- Єдиний податок

38000,00

8300

8300

13100

8300

 

- Податок на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки

2500

 

500

 

500

 

1000

 

500

2

Кількість суб`єктів господарювання та/або фізичних осіб, на яких поширюватиметься дія акта

7

7

7

7

7

3

Час, що витрачатиметься суб’єктами господарювання та/або фізичними особами, пов’язаними з виконанням вимог акта, години на 1 суб’єкта .

1,5 години

4

Розмір коштів, що витрачатимуться суб’єктами господарювання та/або фізичних осіб, пов’язаними з виконаннями вимог акту.

- на сплату податку

- на адміністративні витрати

 

 

 

 

 

 

 

 

 

40500,00

 

297,29

5

Рівень поінформованості суб`єктів господарювання та/або фізичних осіб з основних положень акта,

Оприлюднені повідомлення, проект рішення, АРВ:

- у друкованому ЗМІ;   -на офіційному сайті сільської ради;

- на стенді  сільської ради

 

 Високий

 

 

IX. Визначення заходів, за допомогою яких здійснюватиметься відстеження результативності дії регуляторного акта

Відстеження результативності регуляторного акта буде здійснюватися виконавчим комітетом  сільської  ради.

Метод проведення відстеження результативності:

Статистичний

Вид даних, за допомогою яких здійснюватиметься відстеження результативності:

Статистичні

- інформація бухгалтерської служби сільської  ради.

 Базове відстеження результативності регуляторного акта буде здійснюватися до дня набрання чинності цим регуляторним актом.

Повторне відстеження результативності буде здійснюватися за три місяці  до  дня  закінчення визначеного строкудії регуляторного акта.

Сільський голова                                                           Олексій САРАНА

 

      Додаток ____             до аналізу регуляторного впливу

 

ТЕСТ

 малого підприємництва (М-Тест)

1. Консультації з представниками мікро- та малого підприємництва щодо оцінки впливу регулювання

Консультації щодо визначення впливу запропонованого регулювання на суб’єктів малого підприємництва та визначення детального переліку процедур, виконання яких необхідно для здійснення регулювання, проведено розробником у період з 12.03. 2021р. по 20.03.2021р.

 

Порядковий номер

Вид консультації (публічні консультації прямі (круглі столи, наради, робочі зустрічі тощо), інтернет-консультації прямі (інтернет-форуми, соціальні мережі тощо), запити (до підприємців, експертів, науковців тощо)

Кількість учасників консультацій, осіб

Основні результати консультацій (опис)

1

 

 Консультації

     7

Обговорено запропоновані ставки податків. Отримано інформацію від представників мікро та малого підприємництва щодо необхідних ресурсів, а саме їх витрат (витрат часу та матеріальних) на запровадження регулювання

2

 

Робоча зустріч з представниками малого бізнесу

      7

Обговорено запропоновані ставки податків. Отримано інформацію від представників мікро та малого підприємництва щодо необхідних ресурсів, а саме їх витрат (витрат часу та матеріальних) на запровадження регулювання

 

2. Вимірювання впливу регулювання на суб’єктів малого підприємництва (мікро- та малі):

 кількість суб’єктів малого підприємництва, на яких поширюється регулювання: 7  (одиниць), ), у тому числі малого підприємництва – 0 (одиниць) та мікропідприємництва 7  (одиниць)

питома вага суб’єктів малого підприємництва у загальній кількості суб’єктів господарювання, на яких проблема справляє вплив  100,00 (відсотків).

3. Розрахунок витрат суб’єктів малого підприємництва на виконання вимог регулювання

 

Порядковий номер

Найменування оцінки

У перший рік (стартовий рік провадження регулювання)

Періодичні (за наступний рік)

Витрати за п'ять років

Оцінка "прямих" витрат суб'єктів малого підприємництва на виконання регулювання

1

Придбання необхідного обладнання (пристроїв, машин, механізмів)

0

0

0

2

Процедури повірки та/або постановки на відповідний облік у визначеному органі державної влади чи місцевого самоврядування

0

0

0

3

Процедури експлуатації обладнання (експлуатаційні витрати - витратні матеріали)

0

0

0

4

Процедури обслуговування обладнання (технічне обслуговування)

0

0

0

5

Інші процедури

(сплата податків та зборів, визначених рішеннями  сільської  ради на 2021 рік одним суб’єктом малого  підприємництва ), гривень

 

 

5785,70

-

-

6

Разом, гривень Формула:

(сума рядків 1 + 2 + 3 + 4 + 5)

5785,70

0

0

7

Кількість суб'єктів господарювання, що повинні виконати вимоги регулювання, одиниць

7

8

Сумарно, гривень Формула:

відповідний стовпчик "разом" Х кількість суб'єктів малого підприємництва, що повинні виконати вимоги регулювання (рядок 6 Х рядок 7)

 

     40500,00

0

0

Оцінка вартості адміністративних процедур суб’єктів малого підприємництва щодо виконання регулювання та звітування

      Розрахунок вартості 1 людино-години:

     норма робочого часу на 2020 рік становить при 40-годинному робочому тижні – 2002 години (норми тривалості робочого часу на 2020 рік  відповідно до листа Мінсоцполітики від 29.07.2019
№ 1133/0/206-19 «Про розрахунок норми тривалості робочого часу на 2019 рік»);

  використовується мінімальна заробітна плата, яка згідно із Законом України від 14.11.2019
№ 294-IX«Про державний бюджет України на 2020 рік» з 01.01.2020 у місячному розмірі становить 4723,0 грн., у погодинному розмірі – 28.31грн.

9

Процедури отримання первинної інформації про вимоги регулювання

1 год*28.31 грн= 28.31

0

0

10

Процедури організації виконання вимог регулювання: Внесення змін до внутрішніх процедур обліку та звітності

0,5 год*28.31грн= 14.16

0

0

11

Процедури офіційного звітування

0

0

0

12

Процедури щодо забезпечення процесу перевірок

0

0

0

13

Інші процедури

Х

Х

Х

14

Разом, гривень

42.47

Х

0

15

Кількість суб’єктів малого підприємництва, що повинні виконати вимоги регулювання, одиниць

7

16

Сумарно, гривень

297.29

Х

0

           

 

БЮДЖЕТНІ ВИТРАТИ

 на адміністрування регулювання для суб’єктів малого і мікропідприємництва

 

Бюджетні витрати на адміністрування регулювання суб’єктів малого підприємництва не підлягають розрахунку, оскільки встановлені нормами Податкового кодексу України. Органи місцевого самоврядування наділені повноваженнями лише встановлювати ставки місцевих податків (зборів), не змінюючи порядок їх обчислення, сплати та інші адміністративні процедури.

4. Розрахунок сумарних витрат суб’єктів малого підприємництва, що виникають на виконання вимог регулювання

 

Показник

Перший рік регулювання (стартовий), гривень

За п’ять років, гривень

1

Оцінка “прямих” витрат суб’єктів малого підприємництва на виконання регулювання

40500,00

0

2

Оцінка вартості адміністративних процедур для суб’єктів малого підприємництва щодо виконання регулювання та звітування

297.29

0

3

Сумарні витрати малого підприємництва на виконання запланованого регулювання

40797.29

0

4

Бюджетні витрати на адміністрування регулювання суб’єктів малого підприємництва

0

0

5

Сумарні витрати на виконання запланованого регулювання

40797.29

0

 

5. Розроблення корегуючих (пом’якшувальних) заходів для малого підприємництва щодо запропонованого регулювання

На основі аналізу статистичних даних, що наданні бухгалтерською службою сільської  ради та під час консультацій, проведених із суб’єктами підприємництва, визначено, що зазначені ставки податків є прийнятними для суб’єктів малого підприємництва.  

Сільський голова                                                                Олексій САРАНА

Опубліковано 14.04.2020 року